Starostlivosť o obuv a kabelky

Starostlivosť o obuv a kabelky

Starostlivosť o obuv

Pri starostlivosti o Vašu obuv je potrebné dodržiavať určitý postup:

  • Najprv obuv zbavíme hrubých nečistôt. Väčšinou používame vlhkú handričku na povrch obuvi, na znečistenú podošvu kefku, vodu so saponátom. Pozor na usňovú podošvu, tu nenamáčame, iba pretrieme vlhkou handričkou a použijeme špeciálny prípravok na čistenie koženej podošvy.
  • Potom je nutné obuv naimpregnovať prostriedkami, ktoré chránia obuv proti vlhkosti a znečisteniu. Impregnujeme každý povrch obuvi, okrem lakovanej usne.
  • Starostlivosť o obuv je nutné prispôsobiť povrchovému materiálu.

Hladká useň

Hladké usne majú jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení. Useň nie je vodu-nepriepostný materiál, ale vodo-odpudivosť Vašej obuvi môže byť zvýšena pomocou špeciálnych krémov - impregnátorov. Napriek tomu nie je usňová obuv vhodná do daždivého počasia. V daždivom počasí sa rychlejšie opotrebovávajú aj kožené podošvy. Premáčanú koženú obuv sušte postupne, bez tepelného zdroja. Obuv je dobré vycpať novinovým papierom a po uschnutí napustiť a zvláčniť vhodným krémom. Hladkú usňovú obuv ošetrujeme špeciálnym krémom. Doporučujeme držať sa zásady - kvalitnejšia obuv vyžaduje kvalitnejší krém. Krém v odpovedajúcom farebnom odtieni nanesieme na obuv, rozotrieme a preleštíme najlepšie flanelovou handričkou.

Leštená useň

Leštená useň je veľmi akostná hladká useň, ktorá bola vyleštená do vysokého lesku. Vzhľad je veľmi vytieňovaný. Obuv s touto povrchovou úpravou sa ošetruje rovnakým spôsobom ako obuv z hladkej usne.

Lakovaná useň

Lakovaná useň vykazuje celkom hladký a vysoko lesklý povrch, ktorý vznikol lakovou úpravou usne. Táto obuv sa zbavuje nečistôt tiež pomocou vlhkej handričky, impregnácia by však mohla tento povrch porušiť. K starostlivosti sa používa špeciálny krém na lakovanú useň a flanelová handrička.

Nubuk a velúr

Nubuk je useň brúsená na líci. Povrch na dotyk pôsobí sametovo ako broskyňa. Velúr je naopak brúsený na rube. Vlas zostáva na povrchu. Ľudový názov pre velúr je "semiš". Nubukový i velúrový povrch sa ošetruje rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je najvhodnejšie používať vodo-odpudzujúci sprej a to v odpovedajúcom farebnom odtieni. Velúrovú a nubukovú obuv ošetrujeme rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je najvhodnejšie používať vodo-odpudzujúci sprej a to v odpovedajúcom farebnom odtieni. Velúrovú a nubukovú obuv ošetrujeme vykefovaním, najlepšie špeciálnymi gumovými kefkami. Pri väčšom opotrebovaní môžeme použiť farebné, ale aj bezfarebné spreje alebo čiastiace kocky.

Textilné materiály

Textilné materiály sa v poslednej dobe používajú nielen u domácej a letnej vychádzkovej obuvi, ale presadzujú sa tiež u spoločenskej a vychádzkovej obuvi, tzv. galantérnej obuvi. Textilnú obuv ošetrujeme iba za sucha a to vykefovaním, či čistiacimi a farbiacimi sprejmi na textil. Túto obuv nikdy neperte! K ošetrovaniu je vhodné používať odporúčané prípravky, medzi ktoré patrí penový sprej, ktorý čistí do hĺbky a oživuje farby.

Starostlivosť o kabelky

Syntetická useň (ekologická koža)

Výrobky sú menej náročné na údržbu ako prírodné materiály. Kabelky zo syntetickej kože ošetrite slabo koncentrovanými saponátovými roztokmi a potom do sucha vytrite handričkou. Kabelky neperte, nesušte na tepelných zdrojoch, či priamom slnku. Pri čistení nepoužívajte rozpúšťadla alebo iné agresívne chemikálie, krémy ani leštidla. Po premočení pozvoľna usušte pri izbovej teplote.

 Textilné materiály

Zabráňte premočeniu výrobkov do interiérov (spoločenské kabelky a pod.), aby nedošlo k farebným zmenám. Očistite zľahka silónovou kefou, čistiacimi sprejmi na textil, zľahka aj vlhkou handričkou, mastné škvrny odstráňte čističom škvŕn na textil. V žiadnom prípade neperte!

 Useň (kožené produkty)

  • hladká useň - má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení,
  • lakovaná useň - useň s hladkým a vysoko lesklým povrchom, ktorý je dosiahnutý lakovou úpravou usne. Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mráz,
  • nubuk - je useň brúsená po líci. Podkategóriou je tzv. "písavý nubuk", ktorý necháva i po veľmi jemnom kontakte prstov alebo iných predmetov na líci stopy odstrániteľné ďalším pretrením alebo prekefovaním,
  • velúr ("semiš") - je useň brúsená po rube, vlas zostáva na povrchu, ľudový názov je semiš. Je menej náchylný na poškodenie než nubuk.

Dbajte na to, aby sa tieto výrobky nepremáčali.

Spôsob odstránenia škvŕn od vody: navlhčite parou, príp. jemným rozprašovačom, nevytierajte a nechajte pozvoľne uschnúť, vytrite vlhkou hubkou a nakrémujte krémom, ktorý zodpovedá odtieňu výrobku. Useň môže stmavnúť, ale škvrny budú odstránené.

Na odstraňovanie škvŕn od vody existujú špeciálne prípravky. Podľa intenzity používania ošetrite 2-3 krát ročne krémom, ktorý zodpovedá odtieňu produktu.
Škvrny od pera odstránite vatovou tyčinkou namočenou v zmesi lieh+voda (1:1), mastné škvrny (čerstvé) posypte magnezitom alebo kriedovým prachom a nechajte 24 hodín pôsobiť.
Produkty zo semišu a nubuku sú obzvlášť citlivé na premočenie, čo sa môže prejaviť odfarbením na časti vlasu.

UPOZORNENIE:

Nový výrobok používajte tak, aby nedochádzalo k jeho znečisteniu alebo rýchlemu opotrebeniu. Po použití výrobok odložte tak, aby sa zachoval jeho tvar.
Nerovnomerná kresba líca, čiastočná rozdielnosť farebného odtieňa a prírodné významné znaky (jazvy, vrásky) nie sú vadou, ale zdôrazňujú prírodnosť usne, lyka a prútia.
Kabely, kabelky, aktovky, tašky a peňaženky sú vyrábané z rôznych materiálov a každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a spôsob údržby.

Pozor! Výrobky nepreťažujte nad povolenú nosnosť:
0,5 kg – spoločenské kabelky, peňaženky, detské kabelky
1 kg – kabelky, kabely, detské vaky
2 kg – plážové kabely, detské vaky
5 kg – pracovné kabely, aktovky
10 kg – cestovné a športové tašky

 

TOP